Boşanma Davası Boşanma Konuları

Anayasa Mahkemesinden Nafaka Kararı İle İlgili Önemli Karar!

Anayasa Mahkemesi, nafaka ödeme konusunda gelirinden daha yüksek miktarda ödeme yapmasına hükmedildiği iddiasıyla bireysel başvuru yapan vatandaşı haklı bularak hak “ihlal kararı” verdi. Mahkeme, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğini belirtti.

Gelir Araştırması Yapılmadan Karar Verildi

Eşinden 2011 yılında boşanan 4 çocuklu vatandaşın, eski eşine ayda 100 TL ve her bir çocuğuna ayda 75 TL olmak üzere nafaka ödemesine hükmedildi.

Eski eş 2014 yılında nafaka artırımı talebiyle mahkemeye başvurdu. Tarafların ekonomik durumları mahkemece araştırdı. Vatandaşın nafaka artırımını karşılamayacağını belirtmesine rağmen mahkeme eski eş lehine 250 TL, çocuk lehine 300 ve 150’şer TL olmak üzere nafaka ödemesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi Nafaka Konusunda “İhlal Kararı” Verdi

Temyiz edilen kararın onaylanması üzerine vatandaş Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptı. Yeterli gelir araştırması yapılmadığı hakkında karar veren mahkeme kişinin maddi ve manevi varlığını korumak ve geliştirme hakkının korunmasına yönelik usule ilişkin güvencelerin somut olayda yerine getirilmediği sonucuna varmıştır. Boşanma süreci hakkında detaylı bilgi için “Boşanma Süreci Hakkında” yazımızı inceleyiniz.