Boşanma Davası

Ankara Boşanma, Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gerek…

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur?

Boşanma Avukatı olarak, Ankara Boşanma, Anlaşmalı Boşanma Davası, ”En Hızlı Nasıl Boşanabilirim? ,“ En çabuk nasıl boşanırım?”, “Tek Celsede nasıl Boşanırım” soruları çokça gelmektedir. Anlaşmalı boşanma nasıl yapılır? konusuna dikkat çekmeden önce “Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?” konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları;

  • 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, Anlaşmalı Boşanma için evliliğin en az bir yıl sürmüş olmasını istemektedir. Aile Mahkemesi Hakimi bu süreyi kendiliğinden araştıracaktır.
  • Anlaşmalı boşanmaya ilişkin hususların protokole bağlanması.
  • Eşlerin birlikte mahkemeye başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi.
  • Tarafların davaya katılmaları zorunludur. Bu zorunluluğun sebebi eşlerin, protokol içerisinde verdikleri beyanları hakim’in teyit etmesidir. Duruşma esnasında eşler boşanma arzularını hakim önünde tekrarlamalıdır.
  • Protokolde Taraflar Boşanmanın Mali sonuçları hususunda yani Maddi – Manevi Tazminat ve Nafaka konusunda anlaşmış olmaları gerekmektedir.
  • Davasında Taraflar Çocukların Durumu Hususunda yani Velayet, İştirak Nafakası ve Kişisel İlişki konusunda anlaşma sağlamalıdır.
  • Boşanma Davası Çekişmeli Boşanma davası olarak açılsa da eşler bu süreçte anlaşırlarsa Çekişmeli olan dava Anlaşmalıya çevrilerek mahkemece karar verilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır? Boşanma Davası Nerede Açılır?

Bu davalar tıpkı çekişmeli boşanma davaları gibi Aile Mahkemelerinde açılır, Boşanma davasında yetki kesin yetki niteliğinde değildir. Peki boşanma dilekçesi nereye verilir Taraflar anlaşmaya vardıkları herhangi bir yer Aile mahkemesinde bu davayı açabilirler. Mutabık kalınan İl de Aile Mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesinde Dava Açılır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadardır?

En çok merak edilen konulardan biri de boşanma davasının ne kadara mal olacağıdır. Boşanma davasında mahkeme veznesine ödenecek olan miktar 2019 yılı itibari ile 44.40-TL Başvurma harcı ve 44,40-TL Peşin Harç ile birlikte 200.00-TL’lik gider avansından oluşmaktadır. Boşanma davasının açılabilmesi için peşin olarak toplamda mahkeme veznesine yatıracağınız para 288.80-TL den oluşmaktadır.

Boşanma davaları ile ilgili “Boşanma Davalarında Ücret” konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Tek Taraflı Açılabilir Mi? Anlaşmalı Boşanma Davasını Kim Açmalı?

Boşanma davasını taraflar birlikte açmak zorunda değildir. Taraflardan sadece biri davayı açabilir. Ancak tarafların her ikisi de duruşma gününde mahkemede hazır bulanmak zorundadır. Tarafların her ikisi de duruşma günü hakim önünde boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda anlaştıklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Eşlerden biri gelmezse boşanma gerçekleşmez.

Ankara Boşanma Avukatı Buy Nolvadex UK

, serif;”>Bülent Erdil’den bu konuda daha fazla bilgi almak amacıyla randevu almak için 7/24 arayabilirsiniz.

+90 532 283 82 87