Boşanma Davası

Ankara Boşanma Avukatı Erdil “Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?”

Boşanma Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Ankara boşanma avukatı Bülent Erdil boşanma davalarının ne kadar zamanda sonuçlanacağı konusunda önemli bilgiler sunuyor. Boşanma avukatları’na sorulan soruların başında, “boşanma davası ne kadar sürer?” sorusu gelir. Bu soruyu yargılama süreci ile açıklamak daha doğru olacaktır.

Boşanma süreci bazı aşamalardan oluşmaktadır. Yani boşanma davasının açılması, boşanma dilekçelerinin teatisi, boşanma davası ön inceleme duruşması, tahkikat duruşmaları, sözlü yargılama ve karar gibi aşamalar boşanma davasının ne kadar süreceği konusunda belirleyicidir.

Boşanma davası neden uzun sürer?

“Boşanma davası neden uzun sürer?” sorusunun cevabı aslında davayı açan davacının kendisindedir. Çünkü; çekişmeli boşanma davası ile anlaşmalı boşanma davalarının sonuçlanma süreleri çok farklıdır. Bu nedenle konuyu çekişmeli ve anlaşmalı olarak iki farklı başlık altında incelemek daha doğru olacaktır.

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

Çekişmeli boşanma davası 8 ile 12 ay arasında sürmektedir. Çekişmeli boşanma davası ya da diğer adıyla tek taraflı boşanma davası eşlerden birinin boşanmak istememesi ya da boşanmak istese bile davanın sonuçları yani velayet

, nafaka ve tazminat konusunda anlaşamadıkları hallerde açılır. Bu nedenle taraflar arasındaki çekişmenin tespiti için toplanacak tanık ve diğer ispat araçlarının değerlendirilmesi zaman almaktadır. Ayrıca Çekişmeli Boşanma Davası; Dilekçelerin Teatisi, Ön inceleme duruşması, Tahkikat duruşmaları ve Karar gibi bazı usuli işlemleri gerektirdiğinden dolayı Anlaşmalı Boşanmaya göre daha uzun sürmektedir.

Boşanma davası kaç celse sürer?

Boşanma davası bazen normal sürecinden daha uzun sürebilir. Örneğin tahkikat aşamasında dinlenecek olan tanığın gelmemesi ya da başka bir kurumdan gelecek olan evrakın mahkeme dosyasına gelmemiş olması, postada yaşanan gecikmeler davayı uzatabilir. Bu nedenle bu aşamaların uzman bir boşanma avukatı ile takip edilmesi gerekmektedir.

Ankara Boşanma Avukatı olarak “Ankara da boşanma davası ne kadar sürer” diye soranlara ise bu sürecin 8 ile 12 ay arasında sonuçlanacağını yukarıda izah ettiğimiz aşamalardan bahsederek cevaplamaktayız.

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı Boşanma davasında ise süreç iyi takip edildiğinde bir hafta yani 7 gün içinde boşanma gerçekleşir. Görüldüğü üzere Anlaşmalı boşanma davası, Çekişmeli Boşanma davasına göre çok kısa sürmektedir. Çünkü çekişmeli boşanma davasında ki Yargılama süreci Anlaşmalı Boşanma davasında bulunmamaktadır.

Boşanma davasında temyiz ne kadar sürer?

Boşanma davasına bakan mahkemenin kararı taraflarca haksız ya da yetersiz bulunduğunda kararın bir üst mahkeme tarafından yeniden incelenmesi istenebilir. Bu incelemenin yapıldığı aşama Temyiz aşamasıdır. Temyiz Merci ise Yargıtay’ın İlgili dairesi Yani Yargıtay 2.Hukuk Dairesidir. Peki, boşanma davası temyize giderse ne kadar sürer, Bu aşamanın sonuçlanması ortalama 9-10 ay gibi bir zaman gerektirmektedir.

Ankara Boşanma Avukatı Bülent Erdil’den bu konuda daha fazla bilgi almak amacıyla randevu almak için 7/24 arayabilirsiniz.

+90 532 283 82 87