Boşanma Davası

Ankara Barosu Avukatı Erdil’den Rüzgar Bebek Dava Sonucu Yorumu?

Rüzgar Bebeğin Velayeti Kime Verilmeli?

Ankara Barosu Avukatı Bülent Erdil, gündemi meşgul eden Rüzgar bebeğin velayet konusunu analiz etti.

Uyuşturucu bağımlısı anne babanın çocuğu olan ve dünyaya bağımlı olarak gelen 2 yaşındaki Rüzgar bebeğe bu güne kadar anneannesi baktı.

Daha önce birçok kez bırakmak istemelerini rağmen uyuşturucu batağından kurtulamayan anne baba tedavi için yattıkları hastaneden kaçtılar, babasını hiç göremeyen Rüzgar bebeğin annesi ise 2-3 günde bir para almak için eve geliyor.

Anneanne ise kızı ve damadı tedavi olmadığı için koruma içgüdüsüyle çocuğun Velayetini almak istedi ve velayet davası açtı fakat Antalya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi talebi reddetti. Anneanne ise Sizce Velayet Kimde diye soruyor haklı olarak.

Avukat Bülent Erdil’in yorumuna göre minik bedeninde zehirle doğan ve Anneannesi nin bakımı ile bir nebze iyileşen bebeğin yasal temsilcisi kim olmalı. Aslında bu soruya açık bir şekilde cevabı TMK 348 maddesi vermekte.

4721 sayılı Türk Medeni kanunun 348. Maddesi

4721 sayılı Türk Medeni kanunun 348. Maddesi somut olay ile ilgili olarak yol gösterici bir hüküm içermektedir.

TMK 348. Maddesi Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hâkim aşağıdaki hallerde Velayetinin kaldırılmasına karar verir.

1-Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi

2-Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması

Velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.

Velayet Davasında Sonuç Nasıl Olmalıydı?

Olayımız da korunmaya muhtaç olan çocuğun anne ve babasının bağımlı olması nedeniyle çocuğa karşı yükümlülüklerini yerine getiremedikleri çok açık bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle 4721 sayılı Türk Medeni kanunun 348. Maddesi ne göre velayetinin kaldırılması kararı alınarak, Anneanne korunmaya muhtaç olan çocuğa vasi olarak atanmalıdır.