Boşanma Davası

Ankara’da Boşanma Davası

Ankara’da boşanma davası ile ilgili bilgi arayanların en çok merak ettiği konu boşanma davası masraflarının ne kadar olacağıdır.

Boşanma davası için yapacağınız harcamalar mahkeme masrafları ve avukat vekâlet ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır.

Mahkeme masrafları, dava harcı ve gider avansından oluşmaktadır.

Vekâlet ücreti ise kendinizi bir avukat ile temsil ettirmeniz durumunda size verdiği hizmetler karşılığında ona ödeyeceğiniz parayı ifade eder.

Boşanma davası, dilekçenin hazırlanması, dilekçelerin teatisi yani alışverişi aşaması ön inceleme duruşması, delillerin sunulması tanıkların dinlenmesi gibi karışık ve zor bir süreçten oluşmaktadır. İşte bu süreci eksiksiz ve hızlı bir şekilde takip eden avukat konusunda uzman bir avukattır.

Birçok mecrada ücretsiz avukat danışma hattı ile boşanma konusunda bilgi veren sanal alanlar bulunmaktadır. Oysa 1136 sayılı kanuna göre avukatlık hizmetleri ve hukuki danışmanlık hizmetlerini sadece avukatlar verebilir. Bu nedenle boşanma konusunda yardım almak için en sağlıklı yöntem bir avukatlık bürosuna giderek konusunda uzman bir avukat ile görüşmenizdir.

Boşanma davalarında avukatlık ücretleri de en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Türk Hukuk sisteminde tarafların avukat ile temsil edilmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Boşanma davası açmak için kendinizi bir avukat ile temsil ettirmek zorunda değilsiniz.

Peki, yeteri kadar ödeme gücünüz yok ise! Boşanma davalarında devlet avukat verir mi? Devlet avukat veriyor mu?

Her baro merkezinde, baro yönetim kurulu tarafından belirlenip görevlendirilecek, yeterli sayıda avukattan oluşan bir adli yardım bürosu kurulmaktadır. Bulunduğunuz yer Adliyesi Adli Yardım Bürosuna başvurarak ödeme gücünüzün zayıf olduğunu ispat edecek bilgi ve belgeleri paylaşmanız durumunda size Boşanma Davanızı yürütecek ücretsiz avukat atanacaktır.

Boşanma davasına bakan avukatlar ile iletişime geçmek isteyenlerin en çok merak ettiği diğer bir konu boşanma davasının ne kadar sürede sonuçlanacağıdır.

Yukarıda izah edildiği üzere boşanma davasında avukat tutmak zorunda değilsiniz. Fakat boşanma davanızın hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız konusunda uzman avukat ile çalışmanız yararınıza olacaktır.