Boşanma Davası Boşanma Konuları

Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Avukatı Ankara Bülent ERDİL

Boşanma Avukatı Ankara Bülent ERDİL yazı dizisi ile Boşanma konusunda hazırladığımız makaleler hakkında bir çok danışandan çok olumlu yorumlar aldık ve bizi internette arayanlar en iyi boşanma avukatı, Ankara Bosanma Avukati, Avukat Danışma Hattı gibi kelimeler kullanarak aradılar bu nedenle Boşanma Süreci hakkında genel bir makale ile bir çok konuya kısaca değinmenin faydalı olacağı kanaatine vardık.

Kısaca Boşanma

Kısaca BOŞANMA evliliğin yasal olarak sona ermesidir. Boşanma davaları Çekişmeli Boşanma Davası ve Anlaşmalı Boşanma Davası şeklinde gerçekleşmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası halk arasında tek taraflı boşanma davası olarak anılmaktadır. Çekişmeli Boşanma Davası Tarafların birbirlerine kusur atfederek açtıkları dava türüdür. Taraflar Boşanma ve Boşanmanın ferileri yani Nafaka, Velayet, Tazminat, Mal Paylaşımı konusunda çekişme halindedirler.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davasında ise taraflar Boşanma ve Boşanmanın Ferileri yani Nafaka, Velayet, Tazminat, Mal Paylaşımı konusunda mutabık kalarak bir Anlaşmalı Boşanma Protokolü ile bu konuyu yazılı hale getirmektedirler. Anlaşmalı Boşanma protokolünü imzalayan taraflar duruşma günü bizzat mahkeme salonunda hakim huzurunda protokoldeki imzalarını teyit ederek boşanmak istediklerini bir kez daha sözlü olarak beyan etmeleri gerekir. Ayrıca Tarafların

, Anlaşmalı Boşanma davasını açılabilmeleri için bu davanın en önemli şartı olan bir yıllık evli olma şartını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Boşanma nedenleri

Aldatma-Zina Sebebiyle Boşanma Davası,
Hayata Kast Sebebiyle Boşanma Davası,
Kötü Muamele nedeniyle Boşanma davası,
Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası,
Terk Sebebiyle Boşanma Davası,
Akıl Hastalığı Sebebiyle Boşanma Davası,
Evlilik Birliğinin Sarsılması Sebebiyle Boşanma Davası,
Fiili Ayrılık Sebebiyle Boşanma Davası,
Anlaşmalı Boşanma Davası.

Boşanma Süreci

Boşanmaya karar verdiyseniz öncelikle sürecin başlaması için usulüne uygun hazırlanmış Boşanma Dilekçenizi Mahkemeye vermeniz gerekmektedir. Mahkemeye Boşanma dilekçenizi vermeniz ile dilekçelerin Teatisi aşaması başlar. Replik ve Düplik dilekçeleri verildikten sonra ön inceleme duruşması yapılır. Ön inceleme duruşmasından sonra Tahkikat, Sözlü yargılama ve Karar aşamaları gelir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davasını, konusunda uzman bir Boşanma Avukatı ile Takip ederseniz davanız 8 ay ile 12 ay arasında sürecektir.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davasını, Oturduğunuz yer Aile mahkemesi, karşı tarafın ikamet ettiği yer Aile Mahkemesi ve son 6 ay boyunca birlikte oturduğunuz yer Aile Mahkemesinde açabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası usulüne uygun hazırladığınız boşanma davası dilekçesi ile birlikte Adliye Tevzi Bürosuna gidip evrakları teslim ettikten sonra Mahkeme veznesine yatıracağınız Harç ve masraflar ile açılmış olur.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerekli yasal şartları taşıyan Boşanma dava Dilekçeniz ile Nüfus Cüzdanınız, Davayı açmanız için yeterlidir.

Boşanma Davası için Avukat tutmak Gerekli Mi?

Boşanma davası açmak için kendinizi bir Avukat ile temsil ettirmek zorunda değilsiniz fakat Boşanma Sürecinin karmaşık bir yapıda oluşu çoğu zaman avukatların bile zorlandığı bir süreçte hak kaybına uğrayabilirsiniz. Bir avukat ile kendinizi temsil ettirmek istiyor fakat ekonomik durumunuz buna el vermiyorsa Bulunduğunuz yer Adliyesi Adli Yardım Bürosuna başvurarak ödeme gücünüzün zayıf olduğunu ispat edecek bilgi ve belgeleri paylaşmanız durumunda size Boşanma Davanızı yürütecek ücretsiz avukat atanacaktır.

Çaresiz Değilsiniz…

Tüm blog yazılarımız için TIKLAYINIZ. Bu konuda maddi ve manevi tazminat talepleri konusunda hak kaybına uğramamak için Boşanma Avukatı Bülent ERDİL ile iletişime geçebilirsiniz.

+90 532 283 82 87