Boşanma Davası Boşanma Konuları

Boşanma Avukatı na Sıkça Sorulan Soru: Nafaka Kaldırmak Mümkün Mü?

Nafaka Kaldırılması Şartları

  • Nafaka alacaklısının evlenmesi
  • Taraflardan birinin ölmesi
  • Nafaka alacaklısının evli olmadan bir başkası ile evliymiş gibi yaşaması
  • Alacaklının yoksulluktan kurtulması
  • Nafaka alacaklısı Haysiyetsiz Yaşam Sürmesi

Nafaka alacaklısı ülkemizde çoğunlukla kadın

Boşanma avukatı olarak en sık karşılaştığımız soruların başında nafakanın kaldırılması konusu gelmektedir. Nafaka

generic levitra

, boşanma davasının en önemli mali sonuçlarından biridir. Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesine göre “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.”

Boşanmakla yoksulluğa düşen taraf genelde kadın olduğu için Nafaka alacaklısı ülkemizde çoğunlukla kadın olmaktadır.

Peki; Süresiz Yoksulluk nafakası kaldırılabilir mi?

Nafaka Kaldırma Davası

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 176/3 maddesindeki nedenlerden birinin bulunması halinde yoksulluk nafakası kaldırılabilir.

Yoksulluk Nafakasının Kendiliğinden Sona Erme Halleri

  • Taraflardan birinin ölmesi; nafaka alacaklısı ya da nafaka borçlusunun ölmesi halinde nafaka yükümlülüğü kendiliğinden ortadan kalkar. Bu nedenle mahkemeye başvurarak nafaka kaldırma davası açılmasına gerek yoktur.
  • Alacaklısının evlenmesi; nafaka alacaklısı Ülkemiz de genelde kadın taraf olmaktadır. Nafaka alacaklısı kadının yeniden evlenmesiyle erkeğin nafaka yükümlülüğü sona ermektedir. Alacaklının evlenmesi ile yoksulluk nafakası kendiliğinden son bulmaktadır. Bu nedenle mahkemeye başvurarak nafaka kaldırma davası açılmasına gerek yoktur.

Yoksulluk Nafakasının Mahkeme kararı ile  Sona Erme Halleri

  • Nafaka alacaklısının evli olmadan bir başkası ile evliymiş gibi yaşaması; Alacaklının evli olmadan fiilen evli gibi yaşaması TMK 176/3 maddesi gereğince Yoksulluk Nafakasının kaldırılmasını sağlayan bir neden olarak kabul edilmiştir. Fiilen evli gibi yaşama sebebiyle yoksulluk nafakasının kaldırılabilmesi için nafakanın kaldırılması davasının açılması gerekmektedir. Bir çok dava da olduğu gibi Bu davada da “Müddei iddiasını ispatla mükelleftir” yani iddia sahibi, iddiasını ispat etmekle yükümlüdür. Örnek vermek gerekirse nafaka alacaklısı kadın, bir başkası ile resmi nikah olmadan evliymiş gibi yaşıyorsa nafaka borçlusu erkeğin, bu hususu mahkemede tanık veya diğer ispat araçları ile ispat etmesi gerekmektedir.
  • Nafaka Alacaklısının Yoksulluktan Kurtulması; Medeni Kanuna göre Nafaka alacaklısının, ekonomik durumunda olan kayda değer iyileşme Yoksulluk nafakasının ortadan kaldırılması için yeterli bir nedendir. Fakat Nafaka alacaklısının Yoksulluktan kurtulması, nafakayı kendiliğinden kaldırmamaktadır. Bu nedenle nafaka yükümlüsü, Yoksulluk nafakasının kaldırılması için nafakanın kaldırılması davası açması gerekmektedir. Bu davada nafaka alacaklısının, ekonomik durumunun iyileştiğini yoksulluktan kurtulduğunu ispat külfeti nafaka borçlusundadır.
  • Nafaka Alacaklısının Haysiyetsiz Yaşam Sürmesi; Haysiyetsiz yaşam süreme TMK. 176/3 maddesince Yoksulluk Nafakasının kaldırılması için yeterli bir neden olarak görülmüştür. Sürekli olarak Toplumun değer yargılarına aykırı bir şekilde “Haysiyetsiz yaşam” süren kişiye bağlanan yoksulluk nafakası, dava yolu ile kaldırılabilir. Yargıtay’a göre Haysiyetsiz yaşam; “Fuhuş, Fuhuşa Aracılık, Kumar Oynatma, Uyuşturucu Bağımlılığı, Uyuşturucu Ticareti, Alkolik olmak, homoseksüellik, lezbiyenlik olarak sayılabilir.

Nafakanın Kaldırılma Davası Nasıl Açılır?

Nafaka Kaldırma Davasını, nafaka alacaklısı olan eski eşin ikamet ettiği yer Aile mahkemesinin bulunduğu Adliye Tevzi Bürosuna; Dava dilekçeniz ve Kimliğiniz ile başvurup gerekli harç ve gider avansını yatırdıktan sonra açabilirsiniz.

Nafaka Kaldırma Davası Ne Zaman Açılır?

Nafakanın Kaldırılması Davasında Zaman aşımı Süresi Öngörülmemiştir.

Nafaka alacaklısının evli olmadan bir başkası ile evliymiş gibi yaşaması, Nafaka Alacaklısının Yoksulluktan Kurtulması ve Nafaka Alacaklısının Haysiyetsiz Yaşam Sürmesi gibi nedenlerin varlığından haberdar olmanız ile Nafakanın kaldırılması davasını açabilirsiniz. Bu konuda bir dava zaman aşımı söz konusu değildir. Nafakanın kaldırılması için gerekli olan koşulların oluşması ile bir zaman kısıtlaması olmadan davanızı açabilirsiniz.

Yetkili Mahkeme Hangisi?

Yetkili Mahkeme nafaka alacaklısı olan eski eşin ikamet ettiği yer Aile mahkemesidir. Aile Mahkemesi olmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir.

Nafaka Davasında Harç Ne Kadar?

Nafakanın davasında alınan harç nisbi harçtır. Nisbi harç kaldırılması istenen nafakanın bir yıllık toplamı üzerinden hesaplanmaktadır.

Nafakanın Kaldırılması Davası Ne Kadar Sürer?

Bu davalarda yargılama usulü basit yargılama usulüne tabidir. Bu nedenle yazılı yargılama usulüne tabi olan boşanma davasına göre daha kısa sürmektedir. Nafaka Kaldırma davasında dilekçelerin teatisi (alış-verişi) aşaması dava dilekçesi ve cevap dilekçesinin verilmesi ile tamamlanmaktadır. Boşanma süreci hakkında detaylı bilgi için “Boşanma Süreci Hakkında” yazımızı inceleyiniz.

Tüm blog yazılarımız için TIKLAYINIZ. Maddi ve Manevi Tazminat talepleri konusunda hak kaybına uğramamak için Boşanma Avukatı Bülent ERDİL ile iletişime geçin.

+90 532 283 82 87