Boşanma Davası Boşanma Konuları Genel

Corona virüs ve Boşanma Davası

Coronavirüs, Türkiye’de Boşanma Davalarında Bir Artışa Neden Olur Mu?

İnsanlar, ölüme neden olan ve çaresi bulunamayan bu tür salgınlardan eskiden beri hep korkmuştur. Bu tür salgınlar nedeniyle eve kapanan insanlarda stres, korku, uyku bozukluğu, obsesif davranışlar ve bunlara ek olarak ekonomik kaygılarda artış meydana gelmiştir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülke genelinde uygulanan Sosyal İzolasyon ve 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı, tüm günü evde geçirmek zorunda kalan eşler arasında şiddetli geçimsizliğin yaşanmasına neden olabilir.

Üstelik İnsanların psikolojisini olumsuz etkileyen Corona Salgını, zaten ülkemizde mevcut olan Aile İçi Şiddet olaylarında da bir artışa neden olabilir. Keza Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan raporlar, kadın ve çocukların evde şiddete maruz kaldığına dair bilgiler içermektedir.

Korona Salgınından dolayı evdeyken çaresiz değilsiniz. Adliyeler ve karakollar bu dönemde açık. Sadece salgından korunma kapsamında duruşmalar ertelenmiştir. Bu dönemde Şiddete uğradıysanız ya da şiddete uğrama riski altındaysanız karakola ve savcılığa başvurabilirsiniz.

6284 Sayılı kanun kapsamında Aile Mahkemesinden davalı eşinizin evden uzaklaştırılmasını, bulunduğunuz yerlere yaklaşmamasını, sizi iletişim araçları ile rahatsız
etmemesini talep edebilirsiniz.

Korona Salgını Döneminde Boşanma Davası Açılabilir Mi?

Evdeyken çaresiz değilsiniz

Her ne kadar duruşmalar ertelenmişse de Yeni Dava ve İcra Takipleri UYAP üzerinden açılabilmektedir.  Eğer bu salgın döneminde Boşanma kararı aldıysanız Boşanma davası açabilirsiniz. Korona Salgını kapsamında alınan tedbirler, Boşanma davası açmanıza engel değildir.

Korona Salgını Döneminde Boşanma davası için Avukatıma vekalet verebilir miyim ?

Bu dönemde noterler açık ve işlem yapmaktadırlar. Fakat salgın nedeni ile noterler dönüşümlü olarak çalışmaktadır. Adalet Bakanlığı ve Noterler birliğinin ortak uygulaması ile bir gün tek, bir gün çift noterliklerin çalışmasına karar verilmiştir. Özetle bu dönemde boşanmaya karar verdiyseniz Avukatınıza vekaletname çıkarabilirsiniz. Ayrıca bir küçük bilgide Boşanma konusunda Noter, başvuranlardan iki adet vesikalık fotoğraf istemektedir. Bu nedenle giderken yanınızda iki adet vesikalık olması size zaman kazandıracaktır.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davası kural olarak eşlerden birinin ikamet ettiği yer mahkemesi ya da tarafların son altı ay birlikte oturdukları yer Aile Mahkemesinde açılabilmektedir. Bu yetki kuralının istisnası olarak davacı kadının

buy kamagra 100mg

, koca evini terk edip sürekli kalma niyeti ile baba evine gitmesi durumunda hayatın olağan akışı gereğince sığınabileceği ve yerleşebileceği tek yerin baba evi olduğu dosya içeriğinden anlaşıldığı durumlarda baba evinin bulunduğu yer mahkemesi de ayrıca boşanma için yetkili olabilir.