Boşanma Davası Boşanma Konuları

Düğün Takıları Ziynet Eşyası Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ziynet Eşyası Talepli Boşanma Davası

Bir önceki yazımızda “düğünde takılan altınların kime aittir” konulu yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızı takiben “Düğün takıları ziynet eşyası davasını” nasıl açacağınız konusunda paylaşım yapılmıştır.

Ziynet, kadının kişisel eşyası olduğu için Mal paylaşımına tabi olmayıp, mevcut boşanma davası ile birlikte ya da  boşanma davasından sonra bağımsız bir dava ile de talep edilebilir. Talep edilen Ziynet eşyaları boşanma davasının eki niteliğinde değildir. Bu sebeple talep edilen takılar  nisbi harca tabidir. Harç miktarı altınların değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Ayrıca  bilirkişi ücreti de yatırılması gerekmektedir.  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Dava dilekçesinde; takıların ayar, gram ve  cinslerinin, ayrıntılı bir şekilde belirtilmesi gerektiğine hükmetmiştir.  Kadın , Ziynet eşyalarının varlığını, kaç adet olduğunu;  düğün videosu, düğün fotoğrafları ve tanık ile ispat edebilir. Takıların değerinin belirlenmesi için Mahkeme dosyaya  kuyumcu bir bilirkişi atar.

Bedelinin Nakden Ödenmesi Kararı

Dava dilekçesi ile Ziynet eşyalarının öncelikle aynen iadesine  mümkün olmaması halinde bedelinin nakden ödenmesine karar verilmesi talep edilmelidir. Ayrıca altınların ayar, adet ve gramlarını net olarak bilmiyorsanız.  Dava dilekçesine Sembolik bir miktar yazıp  fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak daha sonra bilirkişi raporunda tespit edilen miktara göre talebinizi güncelleyebilirsiniz.