Boşanma Davası Boşanma Konuları

Düğünde Takılan Altınlar Kime Aittir?

Boşanan Çiftin Altınlarının Kime Ait Olduğu Sorusu Yanıt Buldu

Arapçadan dilimize geçmiş olan “Ziynet” kelimesi “Süs ve  Bezek” anlamına gelir. Bugün ise ziynet eşyası  denildiğinde  Altın

, gümüş ve değerli taşlardan yapılmış, evlenen çifte yardım amacıyla düğünde takılan süs eşyası olarak tanımlanabilir. Ülkemizde kadının güvencesi olarak görülen Ziynet eşyasının kime ait olduğu hususu uzun zamandır tartışılan  bir konu haline gelmişse de Yargıtay bu konuda verdiği kararlar ile tartışmalara son noktayı koymuştur.

Yargıtaya göre  “Düğünde takılan ziynet eşyaları ve paralar kim tarafından takılırsa takılsın aksine bir anlaşma bulunmadıkça kadına bağışlanmış sayılır ve artık kadının kişisel eşyası niteliğindedir”

Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı?

Halk arasında  kız tarafının taktığı takıların kız tarafına, erkek tarafının taktığı takıların ise  erkek tarafına ait olacağı konusunda yanlış bir kanaat olsa da Yargıtay verdiği kararlar ile “düğünde hangi taraf takarsa taksın tüm takıların kadına ait olacağına” hükmetmiştir.

Erkek, ziynet eşyalarını;   düğün masrafları, balayı harcamaları  ve ortak ihtiyaçlar  için kullanmış olsa bile kadın altınları her zaman  talep edebilir.

Fakat  kadın ziynet eşyalarının, bazı harcamalar için kullanılmasına izin vermiş ve kendi isteği ile  iade edilmemek üzere eşine bağışlamış ise takıları geri isteyemez. Tabi bu durumu erkeğin mahkemede ispat etmesi gerekmektedir. Erkek, ziynet eşyalarının harcanması konusunda eşinin rızası olduğunu ve iade edilmemek üzere kendisine bağışlandığını ispat ederse ziynet eşyalarını verme zorunluluğundan kurtulur.

Tüm blog yazılarımız için TIKLAYINIZ. Maddi ve Manevi Tazminat talepleri konusunda hak kaybına uğramamak için Boşanma Avukatı Bülent ERDİL ile iletişime geçin.

+90 532 283 82 87