Boşanma Davası Boşanma Konuları

Kadının Boşanma Sonrası Bekleme Süresi

Kadının Yeniden Evlenmek için Beklemek Zorunda Olduğu 300 Günlük Süre

İddet Müddeti Bekleme Süresi anlamına gelmektedir. Türk Medeni Kanunu’nun 132.Maddesi ile Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 26. maddesi göre Boşanma davasının kesinleştiği tarihten itibaren üç yüz günlük süre geçmeden kadın tekrar evlenemez. Bu yasal düzenlemenin amacı nesep karışıklığını önlemektir. Çünkü kadın gebe ise biyolojik olarak en geç üç yüz gün sonra doğum yapması beklenir.

300 Günlük Süre İçerisinde Bebek Dünyaya Gelmesi Durumu

Eğer 300 günlük bekleme süresi içerisinde bir çocuk dünyaya gelmiş ise doğan çocuğun babası Medeni Kanundan kaynaklanan Babalık Karinesi gereği aksi ispat edilinceye kadar boşanılan koca sayılacaktır. Bu nedenle bu çocuk, kadının boşandığı eşin nüfusuna kaydedilecektir.

Bekleme Süresi Ne Zaman Başlar

Boşanma davası kesinleşinceye kadar taraflar hala karı koca sayılırlar bu nedenle bekleme süresi ancak boşanma davası kesinleştikten sonra başlar. 

buy levitra cheap

,sans-serif; color: black;”>Eğer Kadın bu üç yüz günlük süreyi beklemeden evlenmek istiyorsa Aile Mahkemesinde hasımsız olarak “ bekleme süresinin kaldırılması” davası açmalıdır. Aile Mahkemesi aracılığı ile kadının hamile olmadığına ilişkin alınan tıbbi rapor ile üç yüz günlük bekleme süresi mahkeme kararı ile kaldırılır.

Konunun Özeti

Özetle; Nesebin karışmaması için boşanan kadın ya yasal olarak belirlenen üç yüz günlük süreye uyacak ya da bu süreyi beklemek istemiyorsa Aile Mahkemesinde dava açarak hamile olmadığını doktor raporu ile ispat etmelidir.

Tüm blog yazılarımız için TIKLAYINIZ. Maddi ve Manevi Tazminat talepleri konusunda hak kaybına uğramamak için Boşanma Avukatı Bülent ERDİL ile iletişime geçin.

+90 532 283 82 87